Doprava zdarma nad 900 Kč!

Shrnutí všeho co víme o iPhone 14

Jaké změny by mohly přinést iPhony v roce 2022?

I přesto, že do představení nových iPhonů v roce 2022 zbývá ještě několik měsíců tak o velkolepých změnách a novinkách, které by měly přinést se hovoří již od období před představením iPhonů 13.

Apple v roce 2022 by měl vyřadit z nabídky nejmenší model Mini s 5.4 palcovou obrazovkou. Tato velikost iPhonů u zákazníků nebyla příliš populární.

Po nevýrazných prodejích iPhonů Mini se Apple rozhodl zaměřit na větší úhlopříčky. Očekáváme, že uvidíme představení dvou 6.1 palcových modelů iPhone 14 a iPhone 14 Pro. A dva 6.7 palcové modely iPhone 14 Max a iPhone 14 Pro Max.

V následujících odstavcích si představíme jakým tématům se budeme v článku blíže věnovat.

Od roku 2017 mají iPhony disponující Face ID v přední části výřez „notch“, který schovává veškeré potřebné vybavení pro skenování tváří. To by se však s příchodem iPhonů 14 mělo změnit. Očekává se, že Apple u modelů 14 Pro odstraní tento černý výřez v prospěch designu a to použitím kombinace kruhového výřezu na přední fotoaparát v kombinaci s výřezů ve tvaru pilulky, kde by měly být umístěny komponenty potřebné ke skenování obličeje pomocí Face ID.

Zadní fotoaparát by se také mohl dočkat jistých změn. Fámy naznačují, že by Apple mohl zkonstruovat tělo iPhonu tak, aby čočky, blesk a skener LiDAR seděly v jedné rovině se zadním sklem iPhonu. Tedy fotoaparát by příliš nevystupoval do prostoru.

Některé z nových iPhonů 14 by mohly disponovat titanovým rámem a možností jsou i propracované mřížky mikrofonů a reproduktorů. Apple by také mohl použít propracovanější tepelný systém parní komory, který by měl udržet iPhone chladnějším a ochránit jej tak před vlivy rychlejších čipů a 5G připojení.

Nové iPhony každoročně přicházejí s vylepšeními kamer a iPhone 14 by neměl být výjimkou. Ultra široký fotoaparát by měl být vylepšen a existuje možnost, že Apple představí periskopový zoom objektiv, který by měl zajistit o hodně větší optický zoom. Stále však není jisté, zda tato novinka přijde v roce 2022 nebo 2023. Nebo později? Modely iPhone Pro by mohly získat 48 megapixelové fotoaparáty a možnost točit videa v 8K rozlišení.

Očekává se také představení nových čipů A16. To znamená, že můžeme očekávat i zlepšení výkonu a účinnosti představených zařízení.

Očekává se, že Apple použije čip Snapdragon X65 od Qualcommu, což je první 10-gigabitový 5G modem s vyššími rychlostmi připojení a vylepšeními připojení. Také očekáváme, že Apple představí nové satelitní nouzové funkce, které by uživatelům měly umožnit odesílat textové zprávy v nouzových situacích i bez signálového pokrytí.

Přední fotoaparát bez výřezu a nový design Face ID

Výřez na přední fotoaparát na iPhonech byl ve světě od roku 2017 velmi kontroverzním prvkem. S příchodem iPhonů 13 se tento výřez upravil jen rozměrově.

Analytik společnosti Apple Ming-Chi Kuo v březnu 2021 řekl, že tento trend se změní a iPhony výroby 2022 by měly namísto původního začerněného výřezu přinést tvz. děrovaný design ve vrchní části předního displeje umístěného ve středu, který mohou lidé znát již z Androidových zařízení.

Po těchto předpovědích se objevily další fámy, které hovoří o tom, že výřez předního fotoparátu na nových iPhonech 14 Pro by měl mít design ve tvaru pilulky. Displejový analytik Ross Young dále řekl, že očekává výřez ve tvaru pilulky a zároveň i kruhový výřez. V tomto kruhovém výřezu by se měl nacházet projektor Face ID.

Apple také plánuje osazení hardwaru Face ID pod displej iPhonu, čímž by se zmenšila velikost potřebných výřezů a zůstal by tak větší prostor pro přední displej iPhonu. Tyto možnosti však pravděpodobně budou reálné až v pozdějších letech představování iPhonů, ne v rámci iPhonů 14 představených v roce 2022.

Promotion displej

Objevily se časné zvěsti o tom, že každý jeden z letošních představených iPhonů by měly disponovat ProMotion displeji s obnovovací frekvencí 120 Hz. Ale zdá se, že se to nestane.

Apple pravděpodobně omezí technologii ProMotion na iPhony 14. Analytik displejů Ross Young tuto skutečnost přičítá nedostatku dostupnosti potřebných displejů. Zároveň však věří, že tato technologie zůstane funkcí iPhonů 14 Pro. Necháme se překvapit.

Design těla iPhonu

Očekává se, že design modelů iPhonů 14 bude totožný s loňskými iPhony 13. Mluvíme o plochém designu s možnými malými aktualizacemi designu těla.

Hlavní viditelnou změnou by mohla být hrubší konstrukce, v jejímž rámci by měly být čočky, LED blesk a skener LiDAR zadního fotoaparátu v jedné rovině se zadním sklem iPhonu. To znamená, že fotoaparát by neměl vyčnívat do prostoru.

Další optickou změnou, kterou by měly iPhony 14 přinést jsou kulatá tlačítka hlasitosti, který by měla vypadat podobně jako u iPhonů 4 a 5, a propracované mřížky reproduktorů a mikrofonů s prodlouženými výřezy ze síťoviny.

 • Velikosti

  V roce 2022 se nedočkáme ani jednoho modelu s velikostí úhlopříčky 5.4 palců. Apple po nevýrazných prodejích iPhonů Mini končí s jejich výrobou. Tedy loňský model iPhone 13 Mini bude poslední malý model a Apple se od teď zaměří jen na větší modely.

Očekáváme, že bude představen 6,1palcový iPhone 14, 6,1palcový iPhone 14 Pro, 6,7palcový iPhone 14 Max a 6,7palcový iPhone 14 Pro Max.

 • Titan

  Předpokládá se, že tělo nadcházejících modelů iPhonů 14 budou vyrobeny z titanové slitiny tak, jak již byl tento materiál použit u Apple Watch. Na iPhonech bude použit poprvé.Titan je odolnější vůči poškrábání a je pevnější než ocel nebo hliník a navíc lépe odolává korozi.
 • Chlazení

  Vlajkové lodě iPhonů 14 budou pravděpodobně používat tepelný systém parní komory, který prý Apple „agresivně testuje“. Tento tepelný systém bude nezbytný pro vlajkové lodě hlavně z důvodu jejich silnějšího výpočetního výkonu a vyšší rychlosti 5G připojení.

Momentálně není jasné zda tepelný systém parní komory bude vyhovovat náročným požadavkům společnosti Apple, ale pracují na jeho vylepšeních tak, aby jej do provozu mohli zavést co nejdříve.

 • Lightning

  Říkalo se, že Apple plánuje odstranit Lightning vstup z iPhonů a ponechat jen nabíjení MagSafe pro čistý design, ale není jasné zda bude tato technologie zavedena již v tomto roce.

Podstatné je, že alespoň některé modely iPhonu 14 budou i nadále disponovat portem Lightning.

TECHNOLOGIE KAMER

Všechny modely nových iPhonů 14 by měly dostat vylepšení ultraširokého fotoaparátu a existuje jen malá pravděpodobnost, že společnost Apple představí technologii „periskopových“ čoček, která by umožnila 10násobný optický zoom.

Jiné značky chytrých telefonů již disponuje touto technologií, ale Apple natrefil na problémy, protože velkou část technologie periskopových čoček chrání patenty, které vlastní jiné společnosti. Apple by mohl licencovat technologii od Samsungu nebo pokračovat v práci na vlastním řešení. Bohužel zatím skutečnost vypadá tak, že by tato technologie mohla přijít do iPhonů až v roce 2023.

Analytik Applu věří, že by nové modely mohly disponovat 48 megapixelovým širokoúhlým fotoaparátem s nahráváním v 8K kvalitě, což by bylo opravdu velkým vylepšením oproti aktuálním 12 megapixelům.

48 megapixelový fotoparatát v iPhonech 14 Pro bude schopni pořizovat i 12 megapixelové fotografie, pravděpodobně prostřednictvím procesu známém jako pixel-binnig, Tento proces spojuje údaje z více menších pixelů na obrazovém snímači fotoaparátu do jednoho „super-pixelu“ pro lepší citlivost při slabém.

Nahrávání videí v rozlišení 8K zaznějmenávaném na iPhone a zobrazeném na 8K displeji nebo televizoru poskytnout lepší uživatelskou zkušenost. Toto rozlišení umožní iPhonu vytvářet videa a obrázky vhodnější pro rozšířenou a smíšenou realitu.

ČIP A16

Každé nové představení iPhonů je doprovázeno představením nového čipu kategorie A. V roce 2022 se v iPhonech 14 očekává představení čipů A16.

Podle analytika Jeffa Pu budou modely iPhone 14 disponovat 6GB RAM a modely iPhone 14 Pro až 8GB RAM.

Detekce autonehody

Společnost Apple usilovně pracuje na funkci detekci dopravní nehody. Tato funkce by měla být představena v roce 2022 a disponovat by jí měla zařízení iPhone a Apple Watch. Tato funkce bude využívat senzory akcelerometru.

Pokud iPhone nebo Apple Watch rozpozná autonehodu tak dané zařízení automaticky vytočí tísňovou linku pro přivolání první pomoci. Tato funkce by neměla být zaměřena pouze na nově představená zařízení iPhone 14 a Apple Watch Series 8, ale mělo by se jednat o rozšíření funkce Fall Detection, která je součástí již existujících modelů.

Snapdragon X65

Modely Apple iPhone 14 budou využívat modem Qualcomm Snapdragon X65, což je první 10-gigabitový 5G modem a anténní systém na světě pro smartphony.

 • RF Chip

  Tchajwanský Economic Daily News naznačil, že Apple si objednal 5G radiofrekvenční (RF) čipy od TSMC, přičemž Apple namísto čipů od Samsungu používá vlastní technologii.

Čipy jsou údajně vyráběny 6-nanometrovým procesem TSMC, který nabízí menší balení s nižší spotřebou energie. To by mohlo vést k lepší výdrži baterie při používání technologie 5G spolu s podporou WiFi 6E.

 • Satelitní připojení

  Qualcomm Snapdragon X65 umožňuje využívat některé funkce satelitní konektivity a uživatelům také umožní odesílat textové zprávy v nouzových situacích i na místech kde není pokrytí mobilního nebo WIFI signálu.

Jedná se o nový komunikační protokol vedle stávajících zpráv a iMessage. Tyto nouzové zprávy se budou zobrazovat v textových bublinách zbarvených na šedo a jejich délka bude omezena.

Další funkcí bude možnost oznamovat a hlásit závažné nouzové situace například. Letecké katastrofy nebo požáry pomocí satelitních síti. Tyto funkce jsou stále ve vývoji a spustí se nejdříve v roce 2022.

WIFI 6E

Podle analytika společnosti Apple, Ming-Chi Kuo se očekává, že iPhony 14 získají připojení WiFi 6E, který by měl nabídnout vysokorychlostní bezdrátové přenosy potřebné pro AR a VR zážitky.

WiFi 6E využívá kromě pásem 2,4 GHz a 5 GHz i 6 GHz pásmo pro zvýšení šířky pásma a snížení rušení. Zároveň nabízí zvýšení výkonu a nízkou latenci.

Paměť 2TB?

iPhony 13 přišly s kapacitou úložiště 1TB. Říká se, že s příchodem iPhonů 14 by se mohla zvýšit i kapacita jejich úložného prostoru až na 2TB. Tyto informace však nejsou od velmi spolehlivých zdrojů. To znamená, že na důvěryhodnější informace ohledně kapacity úložného prostoru si budeme muset ještě počkat.

Žádný slot na SIM karty?

Společnost Apple pomalu přechází na design mobilních zařízení určený pouze pro eSIM, tudíž je možné, že iPhony 14 již nebudou fyzicky disponovat slotem na SIM kartu.

Funkci eSIM nebudou podporovat všechny země, takže iPhony, prodávané v některých zemích nebudou touto funkcí disponovat, tedy nadále se bude nabízet slot na nano-SIM.

Existuje více než 60 zemí, které nabízejí možnost eSIM. Tento seznam lze dohledat na stránkách Apple. I budoucí majitelé nových iPhonů, z zemí které nabízejí eSIM, budou mít možnost volby mezi iPhonem s eSIM nebo klasickým slotem na SIM kartu.

Očekává se, že Apple představí své novinky iPhone 14 na akci, které se pravděpodobně uskuteční v září 2022. Většina událostí, které jsou spojeny s iPhonemi se uskutečňují v prvním nebo druhém zářijovém týdnu.

Zdroj: macrumors

BHcase