Doprava zdarma nad 900 Kč!

Jak správně nabíjet iPhone

V článku se dočtete o radách jak často nabíjet iPhone jak dlouho je nejlepší jej nabíjet a mnoho dalšího.

Jak udržet Váš iPhone stále nabitý je poměrně snadné. Když se Vám vybije tak jej napojíte do nabíječky a po nabití jej odpojíte. Toto je jednoduchý proces, ale z krátkodobého hlediska životnosti baterie v iPhone. Důležité je vědět, jak správně nabíjet iPhone tak, aby Vám baterka v něm vydržela bez poruchy co nejdéle.

Všechna naše elektronická zařízení disponují lithio-jónovými bateriemi. Všechny z nich jsou předurčeny k tomu, aby časem degradovaly. Tento proces nelze zastavit, ale lze jej zpomalit.

Nabíjení iPhonu na 100%
Abyste dosáhli optimalizované výdrže baterie tak ideální je iPhone udržovat nabitý mezi 20% až 80%. Lithium-jónová baterie nemá ráda když se přehřívá, tedy nevyhovuje její nabíjení do 100%.

Vybití iPhonu do 0%
Pro životnost baterie iPhonu metoda úplného vybití zařízení není z dlouhodobého hlediska vůbec dobrá. Tímto procesem se pokaždé sníží počet zbývajících cyklů nabití v článcích baterie.

Kdy je ideální nabíjet iPhone?
V ideálním stavu by nabití Vašeho iPhonu nemělo klesnout pod 20% a nemělo by překročit 80%. V tomto rozsahu dosáhnete mnohem více nabíjecích cyklů než kdyby jste iPhone nechali vybít do vypnutí a nabíjeli na 100%.

Optimalizované nabíjení iPhonu
Tato funkce je součástí většiny mobilních telefonů a slouží k ochraně jejich dlouhodobého zdraví baterie. Tato funkce zpomaluje nabíjení, když je iPhone napojen k nabíjení. Nebo oddálí nabíjení pokud iPhone rozpozná, že bude v nabíječce nepřetržitě delší dobu (například v noci).

U iPhonů s iOS 13 a novějším tuto funkci zapnete otevřením Nastavení > Baterie > Zdraví baterie > Optimalizované nabíjení baterie.

Nabíjení iPhonu několikrát denně
Lithium-iontové baterie mají rádi rychlé nabíjení. Čili vícenásobné nabíjení o 5 nebo 10% je velmi vhodné. Nabíjení z 0 na 100% podporuje velmi nízkou životnost baterie.

Používání rychlonabíječek iPhonu
Většina nových chytrých telefonů přichází s funkcí tvz. rychle nabíjení. Mnozí si myslí, že takové rychlé nabíjení je pro zdraví baterky iPhonu nevyhovující. No není. To tak. Degradace baterie spíše souvisí s počtem cyklů nabíjení, ne s tím, jak rychle se baterie nabije.

Jaké podmínky jsou pro baterii iPhonu nejhorší?
Nejhorší pro baterii Vašeho iPhonu je mít jej plně nabitý a teplý. Tedy pokud je nabitý na 100% je třeba jej hned vytáhnout z nabíječky. Plné nabití a nadměrné zahřátí iPhonu je více škodlivé pro baterii než samotné používání iPhonu. Proto je dobré nevystavovat iPhone přímému slunečnímu záření.

Používání bezdrátové nabíječky
Používání bezdrátové nabíječky pro Váš iPhone je více než vhodné, když budete mobil nabíjet bezdrátově v kratších intervalech v rozmezí od 20% do 80% nabití baterky iPhonu.

Bezdrátové nabíjení je většinou pomalejší než pevné připojení k síti. To ale je prospěšné pro dlouhodobé zdraví Vaší baterky na iPhone.

Oprava baterie v případě, že už je špatná
Pokud už nejste spokojeni s baterií Vašeho iPhonu, tak před úplnou výměnou je možná kalibrace baterie. Jedná se o proces úplného cyklu vybití ze 100% na 0% jedním tahem.

Další možností je výměna baterie. Tento proces výměny je již komplikovanější, proto doporučujeme navštívit odborný servis.

V případě, že vlastníte starší model iPhonu as jeho výdrží baterie nejste spokojeni, tak doporučujeme zvážit koupi nového modelu iPhonu, u kterého budete mít jistotu delší podpory aktualizace softwaru na nejnovější možný.

Je třeba se o zdraví baterie obávat?
Zbytečný strach o zdraví a výdrž baterie mít nemusíte. Je však dobré znát podmínky, ve kterých se baterie iPhonu cítí nejlépe a podle toho s iPhonem zacházet. Není třeba se stát otrokem Vašeho zařízení. Používání iPhonu zdravým rozumem zajistí potřebnou a dostatečnou výdrž baterie po dobu, kdy Vám má iPhon sloužit.

Zdroj: gearpatrol

BHcase